Aktualności

29.12.2013

Lusowo

Żołnierze 7 bSKW uświetnili obchody 95. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, które odbyły się w Lusowie, gdzie spoczywa patron naszej brygady.

 


19.12.2013

Spotkanie Opłatkowe Strzelców Konnych

Tradycyjnie grudzień dla Strzelców Konnych to czas spotkań w gronie przyjaciół. Tegoroczne spotkanie opłatkowe Poznańskich Kawalerzystów Ochotniczych OT. im 7 PSKW przy Polskim Klubie Kawaleryjskim oraz żołnierzy 7 batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich odbyło się 19 grudnia w Szczepankowie – dzielnicy Poznania. W nastrojowej stylizacji sali „Juna”, jak zawsze, licznie przybyły rodziny i przyjaciele Strzelców.

Największym prezentem dla zgromadzonych był Gość Honorowy Pan por Franciszek ANDRZEJAK. Pan Franciszek zasiadł w honorowym miejscu i niestrudzenie odpowiadał na niekończące się pytania siódemaków dotyczące służby kawalerzysty czasu pokoju i wojny. Spotkanie rozpoczęli Komendant Robert LACHOR z małżonką Anną oraz Dowódca 7 bSKW ppłk Rafał MIERNIK z żoną Sabiną. Oboje w swoich krótkich mowach podkreślili fakt, że rok 2013 to udany rok dla Strzelców, rok wielu wspólnie zrealizowanych inicjatyw. Podkreślona została aktywność społeczna oraz silna więź współczesnych strzelców z chlubnymi tradycjami Polskiego Oręża, w szczególności tradycjami 7 PSK. Życzenia dalszej wytrwałości i woli walki z chorobą skierowano do Jakuba KOŚLIŃSKIEGO, żołnierza batalionu, który od kilku miesięcy przebywa w Klinice Chirurgii Szczękowej w Poznaniu. Przed podzieleniem się opłatkiem wspomniano poległych w Afganistanie żołnierzy 17 WBZ, w tym sierż. Szymona SITARCZUKA oraz wachm. Pawła POŚWIATA – żołnierzy 7 bSKW.

Tegoroczny wieczór opłatkowy skupił ponad stu gości. Na stołach nie zabrakło tradycyjnych potrawach wigilijnych. Za przepyszne wypieki słowa uznania kierowano do piękniejszej części strzeleckiej braci. W ten wieczór nie mogło zabraknąć niespodzianki dla najmłodszych. Odwiedził ich konno Święty Mikołaj. W rolę renifera wcielił się „duma” Komendanta Oddziału koń Azyl. Wszystkie dzieci mogły liczyć na upominki przygotowane przez Pułkowe Koło Kobiet na czele z Panią Anną LACHOR oraz Panią Agnieszką MYTKOWSKĄ. Najmłodsi otrzymali również krótkie świąteczne opowiadanie autorstwa Pani Sabiny MIERNIK. W miłej atmosferze zabaw, wspólnego śpiewania kolęd i pieśni patriotycznych miło mijał czas. Wzruszający wymiar miało pożegnanie naszego weterana, który opuszczał salę przy gromkim aplauzie wdzięcznych zebranych. Tegoroczny Strzelecki opłatek jest już historią. O wspaniałej atmosferze spotkania będzie przypominać, pachnące sianko przepasane pułkowymi barwami, które otrzymali wszyscy uczestnicy spotkania.


10.11.2013

Święto Niepodległości u Strzelców Konnych Wielkopolskich

W tym roku Strzelcy postanowili uczcić „Urodziny Ojczyzny” w trochę inny sposób niż zwykle utarło się grupom takim jak nasza, obchodzić to radosne święto kochanej Ojczyzny. W sobotę 10.11.2013 już w godzinach południowych, zacne towarzystwo zajechało w gościnne progi gospodarstwa Państwa Bródków, które mieści się w malowniczej okolicy w sąsiedztwie lasów i pól w miejscowości Załom, by w tych sielskich Wielkopolskich klimatach uczcić wspaniałą zabawą Święto Niepodległości. Oprócz rzecz jasna członków naszego oddziału, zajechali Panowie generałowie Andrzejczak i Różański wraz z małżonkami, rzecz jasna był nasz dowódca płk. Rafał Miernik, nie zabrakło też naszych przyjaciół z batalionu i brygady. Stawił się oczywiście niezawodny Krzysztof Kłoskowski wraz z małżonką, gościły również Panie z zarządu PKK, oraz wielu wielu innych przyjaciół Strzelców Konnych Wielkopolskich. Zabawę rozpoczął bieg myśliwski z udziałem jeźdźców oraz bryczek (tych tradycyjnych jak i mechanicznych), na których wyjątkowo wiele się dzieje, następnie jak tradycja nakazuje, bieg zakończył się ogniskiem, przy którym towarzystwo mogło się ogrzać, posilić i rozprawiać o trudach biegu…:) W drugiej części w godzinach wieczornych w strojach wieczorowych, oczywiście wojsko w „mundurach wieczorowych” spotkało się na balu, który rozpoczął tradycyjny Polonez. Zabawa była (jak to u Strzelców) przednia i do białego rana… Oczywiście fason został zachowany do ostatniego mazura….

 


26.10.2013

Rodzinny Hubertus Strzelców Konnych

Wierni Tradycji Strzelcy Konni, nie mogli nie zorganizować Hubertusa, i tak też się stało. 26.10 w stajni naszego oddziałowego kolegi Adama w Rogusku.

Był strzemienny, tradycyjny bieg, była pogoń za lisem, oczywiście wyłoniliśmy króla, a raczej królową polowania, było ognisko z bigosem po myśliwsku, i oczywiście nie mogło zabraknąć u strzelców zabawy, która była podsumowaniem całego sezonu strzelców konnych.

Tym razem jednak „świętem tym” postanowiliśmy uraczyć również naszych bliskich i przyjaciół, tak aby i oni mogli poczuć klimat Hubertusowego polowania. I im też było w tym roku święto to dedykowane, naszym rodzinom oraz przyjaciołom z 17 WBZ z Wędrzyna, z którymi mogliśmy się spotkać w formie absolutnie prywatnej. STĄD W TYM ROKU ODBYŁ SIĘ RODZINNY BIEG ŚWIĘTEGO HUBERTA U STRZELCÓW KONNYCH.

 


01.09.2013

Krojanty

STRZELCY CO NAD WARTĄ STOJĄ ZUCHY NIEMCA SIĘ NIE BOJĄ.


 

7PSK i 7bSKW czyli ci co połączyli historię z cyfrowym wojskiem

Nie ma wojska bez tradycji i ludzie noszący barwy strzelców konnych wiedzą to najlepiej. Ot. Im 7 PSK razem z 7bSKW w polu!

 14.06.2013

Święto Brygady – wręczenie sztandaru 7bSKW

Historia zatoczyła koło trwające ponad 70 lat… i tak oto sztandar 7 Pułku strzelców Konnych wrócił do Polskiego Wojska…Bardzo podniosła chwila!!!!

 


18-21.04.2013

Dni Ułana

Zakończyły się DNI Ułana, oczywiście w nich czynnie uczestniczyliśmy, poniżej krótka foto relacja, mieliśmy zawodnika, mieliśmy reprezentacje w defiladzie zarówno pieszej jak i konnej, nasze piekne i niezrównane Panie nas wspierały i nam pomagały, bez nich z pewnością nie było by tak dobrze jak było.