Aktualności

2003-12-27
Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

W śniegu i przy lekkim mrozie Oddział im. 7 PSK wziął udział w obchodach rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Jedną z wielu atrakcji dla poznaniaków była możliwość zobaczenia przemarszu historycznych wojsk przez główną ulicę miasta – ul. Św. Marcina.


2003-12-22
Wigilia oddziałowa

Oddział im. 7 PSK nie zapomina o tradycji dzielenia się opłatkiem i składania życzeń świątecznych – wigilia oddziałowa odbyła się w salce księży Salezjan przy ul. Pszczelnej w Poznaniu.


2003-11-11
Święto 11 listopada

Zgodnie z corocznym zwyczajem i obowiązkiem przedstawiciele Oddziału im. 7 PSK uczestniczyli w poznańskich obchodach rocznicy utworzenia państwa polskiego.


2003-09-12
320 rocznica Odsieczy Wiedeńskiej

Przedstawiciele Oddziału im. 7 PSK uczestniczyli w obchodach 320 rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej w Wilanowie.


2003-09-16
Bitwa pod Brochowem

Oddział im. 7 PSK był jednym z oddziałów w inscenizacji bitwy pod Brochowem.


2003-09-01
64 rocznica wybuchu II wojny światowej

Czcąc pamięć naszych poległych rodaków Oddział im. 7 PSK wziął udział w obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej.


2003-08-17
Szarża pod Krojantami

Zgodnie z tradycją Oddział im. 7 PSK uczestniczył w obchodach rocznicy bitwy pod Krojantami.


2003-07-27
II Święto Pułku

Wśród wybuchów, dymów i strzałów karabiów starli się ze sobą polscy ułani i radzieccy kawalerzyści Budionnego. Do walki na bagnetu ruszyła piechota obu stron – to obraz bitwy uświetniającej obchody święta 7 PSK.

Uroczystości rozpoczęły się w sobotę przed poznańskim Ratuszem. Przyjechali na nie wicepremier Roman Jagieliński oraz przedstawiciele władz miasta, starostwa i powiatu. Gośćmi honorowymi byli kombatanci: żołnierze 7. PSK – podporucznicy rez. Stefan Skowroński i Lech Fankowski oraz 4 pułku ułanów zamojskich – ppłk rez. Jerzy Urbankiewicz.

Na Stary Rynek przybyli kawalerzyści w sile szwadronu, sekcja rowerowa i grupa sanitariuszek – wszyscy w strojach z epoki. Mozna było także zauważyć strzelców konnych z armii Budionnego. Po przemówieniu prezydenta Ryszarda Groblenego i wypiciu strzemiennego (prezydent też wypił!) żołnierze z piosenką na ustach odmaszerowali w kierunku Jeziora Maltańskiego.

Bitwa rozpoczęła się potyczką patroli kawaleryjskich 7. Pułku i konnicy Budionnego. Po pojedynku obie grupy rozjechały się, by po chwili wrócić z większymi siłami. Starcie odbyło się w scenerii płonącego domu i wśród kanonady wystrzałów oraz huku petard. Świetnia prezentowała się obsadzona artylerzystami replika armaty polowej. Najpierw starli się kawalerzyści i przez kilka minut galopowali po polanie, a następnie w walce wręcz zwarły się szeregi piechoty. Gdy pole bitwy zasnuły dymy i pojawiły się sanitariuszki zbierające rannych publiczność była zawiedziona, ż to już koniec.

„Gazeta Wyborcza” 

 


2003-06-21
Wielka Rewia Kawalerii

Zapraszamy do przejrzenia zdjęć z Wielkiej Rewii Kawalerii w na poligonie w Glinniku.


2003-05-24
Kawa czy herbata?

Przedstawiciele Oddziału im. 7 PSK wzięli udział w programie „Kawa czy herbata” (film w formacie WMV, 16MB).


2003-04-27
Parada lokacyjna

Oddział im. 7 PSK wziął udział w obchodach 750-lecia lokacji miasta Poznania.


2003-04-23
Dni Ułana

Oddział im. 7 PSK wziął udział w obchodach Dni Ułana.


2003-04-23
Święto 15 Wielkopolskiej Brygady Kawalerii Pancernej

Oddział im. 7 PSK wziął udział w uroczystościach 15 Wielkopolskiej Brygady Pancernej.