27 Gru 2017

99 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Nie byli byśmy Poznaniakami, Wielkopolanami gdybyśmy nie uczcili zrywu narodowowyzwoleńczego, który pozwolił przyłączyć zachodnią dzielnice do odrodzonej POLSKI!!! Zrywu który dał młodej odrodzonej ojczyźnie stutysięczną świetnie wyposażoną i wyszkoloną armię, która wydatnie wsparła wysiłek na wschodzie w wojnie z bolszewikami. Ku pamięci 2 tysięcy poległych powstańców, ku pamięci Wielkopolan którzy zaborcy powiedzieli „NIE” !!!
Zdjęcia autorstwa Alina Drgas
Poznańczyk
Strzelec Konny Wielkopolski
Marcin Myta Mytkowski

 

Rocznica Powstania Wlkp (1)

 

(więcej…)


15 Gru 2017

Wigilia Pułkowa 2017

Nadszedł grudzień, a wraz z nim świąteczny czas gdy cały świat zwalnia tempa. To czas spotkań w gronie bliskich, i aby tradycji stało się zadość, Strzelcy Konni Wielkopolscy spotkali się w gronie rodzinnym. Tym razem spotkanie miało miejsce 15 grudnia 2017 r. w Restauracji Biesiada w Kostrzynie. Nie zabrakło opłatka wraz z życzeniami, śpiewania kolęd oraz Gwiazdora, który rozdał dzieciom prezenty. Zapraszamy do krótkiej relacji zdjęciowej obiektywem Adama Zbuckiego.

Ku Chwale Kawalerii

Marcin Myta Mytkowski
Strzelec Konny Wielkopolski

Wigilia Pułkowa 2017 (50)

 

 

(więcej…)


14 Lis 2017

Narodowe Święto Niepodległości

W dniu 11 listopada 2017 roku na zaproszenie Burmistrza Miasta i Gminy Nekla braliśmy udział w uroczystości z okazji  99 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, a po niej mieszkańcy gminy  i zaproszeni goście  w asyście sekcji strzelców konnych oraz orkiestry z tutejszego Ośrodka Kultury udali się pod tablicę pamiątkową na Rynku, aby oddać hołd tym, którzy walczyli o niepodległość. Po powrocie do stajni czekała na nas imieninowa kawa i Rogale Świętomarcińskie przygotowane przez Panie z Pułkowego Koła Kobiet z okazji imienin Marcinów, których mamy dwóch w oddziale. Relacja zdjęciowa w wykonaniu Kasi, Dobrawy i Agi.

Nekla 11.11 (82)

(więcej…)


31 Paź 2017

XV-lecie oddziału im. 7PSKW oraz Hubertus pułkowy

Działo się bardzo dużo w październikowy weekend 20-22.10.2017 roku… Zbiegły się w tym terminie dla strzelców konnych dwie bardzo ważne uroczystości. Pierwsza to XV-lecie działalności oddziału, która odbyła się przy asyście sztandaru oraz kompanii reprezentacyjnej 7bSKW w Biedrusku pod pomnikiem 7PSK, następnie uroczystości przeniosły się w gościnne progi Pałacu gdzie wręczono pamiątkowe medale za zasługi dla oddziału… Kolejny dzień przeniósł wydarzenia do Folwarku Konnego w Hermanowie gdzie odbył sie Hubertus, Punktualnie w południe Komendant oddziału oraz dowódca batalionu toastem rozpoczeli bieg… zebrani goście ruszyli bryczkami w ślad za konnymi… w drodze nie obyło się bez kilku toastów oraz wesołych śpiewów. Nie mogło zabraknąć gonitwy, Lisem był Robert Lachor, a szczęśliwym królem polowania został strzelec Jarek Kosicki. Po odprowadzeniu koni całość towarzystwa udała się na ognisko gdzie można było się posilić po trudach biegu… W godzinach wieczornych rozpoczęła się najbardziej nieoficjalna część całego weekendu i dodać nalezy iż trwała do wczesnych godzin porannych… ale o tym…
Ku Chwale Kawalerii, Ku chwale Pułku.
Marcin Myta Mytkowski

Zdjęcia Autorstwa: Ani, Kasi oraz Kamila (a w zasadzie jego taty).

XV-lecie 7PSKW (2)

(więcej…)


16 Sie 2017

Rajd szlakiem bojowym pułku – 2017

Rankiem 12 sierpnia wyruszyli Strzelcy Konni Wielkopolscy w pole… Śladem swojego pułku w pierwszych dniach września 1939 r. Z Biedruska, gdzie oddaliśmy honory pod pomnikiem 7 PSK ruszyliśmy na pozycje wyjściowe między Obornikami a Murowaną Gośliną. W drogę wyszła sekcja konna pod dowództwem Komendanta Roberta Lachora, oraz służba kwatermistrzowska w osobie strzelca Kamila…, następnie po sześciogodzinnym marszu trafiliśmy do „Ośrodka Zapasowego Kawalerii w Żernikach” gdzie przywitał nas marszem pułkowym Komendant (gospodarz) Włodek Markiewicz (w barwach 15 Pułku Ułanów Poznańskich). Tam też spędziliśmy pierwszą noc. Niestety zanotowaliśmy straty ludzkie, mianowicie nasz oddziałowy podkuwacz Jarek musiał wycofać się z dalszej drogi ze względu kontuzję stopy, której się nabawił kilka dni wcześniej przy kuciu koni. W drugim dniu naszego rajdu przemaszerowaliśmy z Żernik przez Murowaną Goślinę puszczę Zielonkę do stajni Quatro w Złotniczkach pod Pobiedziskami, gdzie spędziliśmy kolejną noc, i ten przemarsz niestety kosztował nas straty ludzkie. Jacek który zastąpił Jarka i dojechał do nas w niedzielę rano, po niefortunnym upadku przy przechodzeniu z końmi w ręku niestety doznał złamania prawego przedramienia (zaczęliśmy podejrzewać siwego Trabanta o przyciąganie pecha – w końcu dwa dni marszu i dwóch jeźdźców poszkodowanych, choć koń nie był bezpośrednią przyczyną kontuzji…). W poniedziałek rano zatem dotarł do nas trzeci już jeździec dla Trabanta, Leszek. Gdy tylko był gotowy osiodłaliśmy nasze konie i ruszyliśmy w ostatni etap, przemarsz przez Pobiedziska, Wagowo, Neklę do stajni Kokoszki. Po drodze pokłoniliśmy się pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w Pobiedziskach oraz w Nekli pod pomnikiem poświęconym mieszkańcom miasteczka którzy zginęli w walkach narodowowyzwoleńczych. Całość przemarszu opierała się o pierwsze dni szlaku bojowego 7 PSK. Dla nas strzelców był to mały prezent jaki zafundowaliśmy sobie z okazji XV-lecia działalności ot. PKK im. 7 Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich. Na marginesie, już planujemy kolejny przemarsz.. Fotorelacja: Kamil Silski, Agnieszka Mytkowska, Katarzyna Andrzejewska, Autor… Ku chwale Pułku Marcin Myta Mytkowski.

 

Szlakiem bojowym 7PSK (19)

 

 

(więcej…)